Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X

wysokiej klasy pasze dla zwierząt hodowlanych

SEMINARIUM 24 lutego 2016 roku

Data publikacji: 2016-03-02

Jak po torach Pendolino…

Coroczne spotkania firmy LIRA ze swoimi klientami – hodowcami trzody chlewnej stały się, już od kilku lat, tradycją. Ale takiego spotkania jeszcze dotychczas nie było.
W środę 24 lutego, w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym Villa Natura w Dolsku, odbyły się dwa równoległe seminaria zorganizowane przez Wytwórnię Pasz LIRA.

Jednocześnie na dwóch salach o tej samej porze rozpoczęły się wykłady dla hodowców świń i hodowców bydła. Firma niemal od samego początku swej działalności zajmuje się żywieniem prawie wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. Kierunkiem dominującym było i jest nadal żywienie trzody chlewnej, ale klientami firmy są również, coraz liczniejsi, hodowcy bydła, drobiu, koni, królików i norek.

Zmieniający się dynamicznie rynek sprawił, iż obok stałych i współpracujących od lat z naszą firmą hodowców świń nieustannie pojawiają się w gronie stałych klientów, coraz liczniejsi reprezentanci hodowców bydła i drobiu.
Stąd powstał pomysł obu spotkań, a nowatorska i niepraktykowana dotychczas w firmie w Krzywiniu forma, okazała się chyba bardzo dobrym pomysłem. Nie nam to wprawdzie oceniać, ale pozwalamy sobie, w tym momencie, przytoczyć opinie i oceny zaproszonych na seminaria gości…
Puszczając nieco wodze fantazji można by rzec, że na tej dwutorowej, równolegle prowadzonej konferencji hodowcy mogli poczuć się, trochę, jak na torach Pendolino…

Komfortowe warunki, sprawna i elegancka obsługa, dobrze zagospodarowany i szybko mijający czas „podróży przez świat wiedzy”. Całości dopełniły smaczne poczęstunki i duże ilości bardzo dobrej kawy.
Myślą przewodnią obu konferencji były nowe aspekty w hodowli trzody chlewnej i bydła.
„Trzodziarze” wypełnili salę niezawodnie niemal po jej brzegi. Przedstawiciele firmy zaprezentowali gościom trzy tematy: zasady produkcji większej ilości prosiąt, opowiedzieli o nowym produkcie (hiciorze) firmy opartym na ekstrudowanym lnie – MPU o-MEGA L.
Przedstawili wyniki doświadczeń z jego zastosowaniem. Doradca żywieniowy Łukasz Węclewski, w bardzo precyzyjny i niezwykle dokładnie wyliczony sposób, przedstawił koszty produkcji tuczników w zależności od jej wyników.
Wykładem, który jak zawsze wzbudził zrozumiałe największe zainteresowanie hodowców był ten przedstawiony przez dr Zbigniewa Kuberkę. Ten znany i ceniony praktyk w charakterystyczny dla siebie zrozumiały dla wszystkich, przystępny i jak zwykle dowcipny sposób przypomniał o zasadach prawidłowo prowadzonej hodowli. Szczególną uwagę zwrócił na okres ciąży, porodu i laktacji.

Tymczasem, piętro niżej trwały wykłady dla „bydlarzy”. Oni także poznali sprawdzający się już od dłuższego czasu w praktyce produkt z ekstrudowanym lnem (REPRO HELP). Podobnie skonstruowany i równie doskonale wpływający m.in. na wyniki w rozrodzie, jak wspominana już „omega”. Hodowcy zapoznali się z ofertą Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt przedstawioną przez Grzegorza Pietrzaka – przedstawiciela firmy z Filii w Gostyniu.

Praktyczną część wykładów wypełnili lek. wet. Dominik Ruciński i dr Robert Mikuła z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podobnie jak dr Kuberka, pierwszy z wykładowców przypomniał zasady postępowania hodowcy z samicą i wpływ tych zabiegów na wyniki w rozrodzie. Dr Mikuła zapoznał zaproszonych hodowców z zasadami nowoczesnego żywienia krów mlecznych.
Dwutorowe spotkanie hodowców trzody chlewnej i bydła sprawnie i szybko dotarło do stacji KONIEC i chyba wszyscy uczestnicy tej wyprawy po wiedzę wysiedli zadowoleni.
A zawiadowcy ze stacji LIRA, pewnie już od zaraz zaczną myśleć o kolejnym, może już tym razem „wielotorowym” spotkaniu z klientami.
GALERIA