Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X

wysokiej klasy pasze dla zwierząt hodowlanych

KONFERENCJA 2 czerwca 2016

Data publikacji: 2016-06-06

Nie po raz pierwszy ekskluzywna kolekcja prestarterów linii Porcus jest powodem spotkania w bardzo ekskluzywnym towarzystwie…
Kolejna konferencja organizowana przez firmę LIRA była poświęcona w całości właśnie tym, coraz popularniejszym w całym kraju, „PORCUS-om”.
Na spotkanie w Dolsku przyjechali hodowcy trzody chlewnej niemal z całego kraju, m.in. z okolic Czechowic-Dziedzic, Łodzi, Morąga, Piotrkowa Trybunalskiego, Pszczyny, Radzynia Podlaskiego. Najliczniejszą grupę stanowili hodowcy z Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele kilku firm genetycznych funkcjonujących w naszym kraju, prywatnej stacji knurów i Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach. Dość liczną grupą gości byli zaprzyjaźnieni i współpracujący od lat z firmą LIRA lekarze weterynarii.
Po powitaniu uczestników konferencji przez prezesa Rajmunda Lirę i dyrektora Tomasza Majkuta rozpoczęła się część wykładowa.
Pierwszym prelegentem był dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk, reprezentujący Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS. Ten, doskonały mówca, a zarazem praktykujący od wielu lat lekarz weterynarii w niezwykle ekspresyjny i charakterystyczny dla siebie sposób przedstawił zawsze aktualne zagadnienia schorzeń przewodu pokarmowego świń i ich wpływu na jakość produkowanej w Polsce wieprzowiny.
Kolejnym wykładowcą był lekarz weterynarii Mateusz Porowski. Z dużym zaciekawieniem uczestnicy konferencji wysłuchali tego wystąpienia, ponieważ temat inseminacji pozaszyjkowej jest, w ostatnich latach, bardzo aktualnym i wzbudzającym wiele dyskusji zagadnieniem. Ten młody, ale doświadczony już lekarz, obsługujący wiele czołowych obiektów w naszym kraju, dzielił się swoim doświadczeniem, które nabywa nie tylko na polskich fermach.
Po wystąpieniach Panów nadszedł czas na wystąpienia Pań, które przedstawiły główną bohaterkę tego dnia – linię prestarterów PORCUS

Reprezentująca Wytwórnię Pasz LIRA Grażyna Rakowska omówiła pokrótce wybrane elementy fizjologii przewodu pokarmowego prosiąt. Zaprezentowała wchodzące w skład linii poszczególne pasze. Przedstawiła także sposoby ich zastosowania oraz wyniki osiągane przez, również tych obecnych na spotkaniu, hodowców.
Pani Dorota Chmielewska zapoznała Gości z prawie dwudziestoletnią historią firmy LIRA oraz omówiła zasady funkcjonowania rygorystycznego system kontroli i utrzymywania powtarzalnej, najwyższej jakości produkowanych w firmie pasz.
Po wysłuchaniu wykładów wszyscy uczestnicy spotkania przejechali autokarami do Krzywinia, aby obejrzeć w trakcie pracy nowo otwartą, przed kilkoma tygodniami, fabrykę prestarterów PORCUS. To jedyna w Polsce wytwórnia produkująca wyłącznie pasze dla najmłodszych prosiąt. Goście obejrzeli system szczegółowej kontroli jakości przyjmowanych surowców oraz system dodatkowego czyszczenia, precyzyjnego mielenia i rozdrabniania wprowadzanych komponentów. Nowa wytwórnia została wyposażona w urządzenia gwarantujące dokładność dozowania składników pasz poprzez system wag z możliwością precyzyjnego dozowania z dokładnością do 2 gramów. Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziła pracująca „wago-pakowarka”. Po powrocie do ośrodka Villa Natura w Dolsku nadeszła pora na nielimitowane czasem dyskusje o wieprzowinie… przy wieprzowinie.

GALERIA