Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X

wysokiej klasy pasze dla zwierząt hodowlanych

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA WARSZAWA 08-11-2016

Data publikacji: 2016-12-09

W dniu 8 listopada br. w sali Galeria na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej z siedzibą w Warszawie.
Temat konferencji:
„Perspektywy i wyzwania dla rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce.
Unijne i krajowe bariery o charakterze formalno-prawnym”

jednoznacznie nakreślił jej adresatów oraz wyznaczył cele i zadania.
Potwierdził to w inauguracyjnym wystąpieniu Prezes KZP-PTCH pan Marian Kapłon. Występując w imieniu tego sektora producentów świń, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, był niedostrzegany a czasami wręcz marginalizowany przez kolejne resorty rolnictwa. Ten brak zainteresowania i pomocy ze strony decydentów, dużym producentom trzody chlewnej, przy jednoczesnym wspieraniu i finansowaniu nierentownego sektora drobnotowarowego nie pozwala na wzrost efektywności i opłacalności produkcji. Tym bardziej na rozwój tego sektora.
Notowany od kilku miesięcy powrót koniunktury dla producentów trzody chlewnej spowodował u części z nich chęć rozbudowy i powiększenia rozmiarów prowadzonej już produkcji. Konferencja w Warszawie była, więc dedykowana tej grupie hodowców.
Wystąpienia wszystkich wykładowców oraz dostępne materiały konferencyjne zostały tak przygotowane i opracowane, aby umożliwiły zainteresowanym, nowymi inwestycjami, producentom uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania i wątpliwości.
Wśród omawianych tematów znalazły się, więc m.in.: bariery prawne ograniczające inwestycje w Polsce, ocena aktualnej sytuacji dotyczącej występowania ASF i omówienie ewentualnych zagrożeń dla dalszego rozwoju produkcji trzody chlewnej w naszym kraju oraz analiza dopłat dla rolnictwa dla Polski na tle pozostałych krajów EU.
W zakresie spraw międzynarodowych i ich wpływu na rozwijanie produkcji trzody chlewnej w Polsce uczestnicy konferencji zapoznali się z bezprecedensowym rozwojem tego kierunku produkcji w Hiszpanii. Goście poznali ewentualne skutki prowadzonych negocjacji Unii ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą oraz obecne i przyszłe przepisy w zakresie dobrostanu. Ten ostatni temat jest szczególnie ważny dla producentów planujących nowe inwestycje lub rozbudowę posiadanych obiektów.
Wśród zaproszonych na konferencję wykładowców znaleźli się m.in.: Carlos Pineiro (PigCHAMP Pro Europa S.L.) z Hiszpanii, Robert Hoste z Uniwersytetu w Wageningen w Holandii i Prof. Zygmunt Pejsak z PIWet PIB w Puławach.

Prezes Marian Kapłon rozpoczynając obrady życzył wszystkim uczestnikom najlepszego wykorzystania czasu i wiedzy, aby zanim podejmą decyzję o rozpoczęciu inwestycji bardzo dobrze się do tego przygotowali.
Życzenia te zobrazował sentencją byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna:

„Jeśli miałbym osiem godzin aby ściąć drzewo, poświęciłbym sześć z nich na ostrzenie mojego topora”

Wytwórnia Pasz „LIRA” znalazła się również w gronie firm – współorganizatorów tej konferencji. Była to więc okazja, aby zaczerpnąć wiele nowych wiadomości i informacji o aktualnej sytuacji w produkcji trzody chlewnej na świecie, ale również spotkać swoich starych klientów i w przerwach podyskutować o bieżących problemach.
A przy okazji zareklamować uczestnikom obrad naszą linię prestarterów

PORCUS…