Spotkanie z panem Andrzejem Bystrym

Data publikacji: 2020-11-19

Spotkanie z panem Andrzejem Bystrym

Kiedy parę lat temu pan Andrzej Bystry, nabywał gospodarstwo rolne, w położonym niedaleko Środy Wielkopolskiej Połażejewie trudno było uwierzyć, że w tak krótkim czasie Jego ferma trzody chlewnej znajdzie się w gronie najlepszych, tej wielkości ferm, w kraju.

W czasach „rządów” poprzedniego właściciela gospodarstwa – rolniczej spółdzielni produkcyjnej hodowano także tutaj świnie w tzw. cyklu zamkniętym. Jednak zarówno infrastruktura tej fermy, jak i użytkowane zwierzęta wymagały zdecydowanych i radykalnych zmian…
Decyzja o budowie nowego obiektu zapadła bardzo szybko i już w roku 2012 w miejscu zlikwidowanej starej fermy pojawiły się nowe budynki fermowe. Pan Andrzej Bystry, właściciel zakładów Mięsnych „Bystry” w Swarzędzu, od lat zajmuje się także produkcją rolniczą, ale nowoczesna ferma i produkcja świń na najwyższym poziomie stały się nowym wyzwaniem. Pan Bystry posiada dość rzadką cechę, która bardzo pomaga przedsiębiorcy w osiąganiu doskonałych rezultatów i wyników produkcyjnych. To umiejętność korzystania z doradców i specjalistów we wszystkich, niemal, dziedzinach i umiejętność słuchania dobrych rad i podpowiedzi.

Wybór genetyki przyszłego stada okazał się być pierwszym kamieniem milowym nowo powstającej fermy. A to między innymi dlatego, że oprócz oczekiwanych, maksymalnych wyników produkcyjnych nowo zakładanego stada trzeba było uwzględnić jakość mięsa produkowanych w przyszłości tuczników oraz parametry i możliwości technologiczne tego surowca.

Wszystkie, bowiem wyprodukowane w Połażejewie tuczniki trafiają do zakładów mięsnych w Swarzędzu. Tu surowiec wykorzystywany jest m.in. do produkcji ekskluzywnej linii wędlin WYROBY MISTRZA ANDRZEJA, która zdobywa uzananie wśród ogromnej rzeszy konsumentów i liczne nagrody na targach i festiwalach żywności. Trzeba tu dodać, że firma uczestniczy w programie dotyczącym bezpieczeństwa i jakości żywności Od pola do stołu (EUFIC).
Wybór genetyki stada zajął więc właścicielowi wiele czasu i zaangażowania, ale zarówno wyniki produkcyjne fermy, jak i uznanie konsumentów wyrobów swarzędzkiej masarni, potwierdzają trafność tego wyboru. W Połażejewie hoduje się zwierzęta pochodzące z firmy genetycznej PIC.

W roku 2015 na fermie pana Andrzeja odchowano i sprzedano od jednej lochy 29,8 tuczników. Średnio odsadza się tutaj od jednej matki 13,5 prosiąt z miotu, przy indeksie oproszeń 2,59 i 4,5 % tzw. powtórek w roku!! I choć obecnie uzyskiwane wyniki hodowlane fermy, jak i jakość produkowanego tutaj surowca zadowalają właściciela, biznesmen nie ustanie w poszukiwaniach nowych rozwiązań i dalszej poprawy jakości produkcji.
Nie tylko wybór genetyki przyszłego stada w wymagał wiele czasu i poświęcenia.
Wszystkie większe i mniejsze elementy produkcji: zarządzanie i organizacja produkcji, żywienie całego stada, bioasekuracja i opieka weterynaryjna oraz rozród są traktowane na fermie na równi z pozostałymi.

Niewątpliwie bardzo mocną stroną fermy jest dobra organizacja pracy i zarządzanie produkcją. Jest to, oczywiście, efekt doskonałej współpracy całej załogi pracującej w Połażejewie, jednak na sposób nie wspomnieć tu bezpośredniego zaangażowania „szefującego” całości dyrektora pana Przemysława Małeckiego i kierownika fermy pana Tomasza Graczyka. Dbałość o zdrowie hodowanych zwierząt i prawidłowe, profesjonalne żywienie stada dopełniają całości.
Firma LIRA współpracuje z fermą w Połażejewie od pierwszych dni jej funkcjonowania. Współpraca ta obejmuje nie tylko dostarczanie gotowych pasz i surowców oraz komponentów do ich produkcji, ale również szeroko rozumiane doradztwo w zakresie żywienia stada i organizacji produkcji. Podstawą prawidłowego i efektywnego żywienia są wykonywane, nieustannie i na bieżąco, analizy składników pasz, zarówno tych pochodzących z własnej produkcji, jak i tych zakupywanych u stałych i sprawdzonych dostawców.
Większość pasz sporządzana jest, bowiem, w mieszalni na terenie gospodarstwa. Dlatego stałym elementem współpracy dyrektora i kierownika fermy z doradcą ds. żywienia trzody chlewnej z naszej firmy są korekty receptur wykonywane przy najdrobniejszych, nawet, zmianach surowców. I niemal zawsze są one poprzedzone wspólną wizytą na fermie.

Hodowcy z Połażejewa są otwarci na oferty i współpracę z innymi firmami zajmującymi się żywieniem trzody chlewnej. W praktyce zawsze na fermie skarmiane są pasze sporządzane i opracowywane z przedstawicielami co najmniej dwóch firm paszowych.

Podobnie jest z mieszankami pełnoporcjowymi dla najmłodszych zwierząt – prestarterami. Ta grupa pasz najczęściej poddawana jest surowym testom i ocenom wielu hodowców na wielu fermach…
Na fermie w Połażejewie prosięta jedzą również prestartery linii PORCUS!


sklep chrupka.pl Strefa dzieci
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X