Dobry start to inwestycja w przyszłość!

Data publikacji: 2020-12-11

Dobry start to inwestycja w przyszłość!

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak olbrzymi wpływ na przyszłe efekty, zarówno w produkcji mleka jak i żywca, ma żywienie cieląt? Jak się okazuje, bardzo ważne są pierwsze 60-65 dni ich życia. Okres ten w dużym stopniu determinuje przyszłą produkcję mleka jak i żywca.

W tym czasie następuje najbardziej dynamiczny rozwój najważniejszych układów: pokarmowego i odpornościowego oraz, co jest szczególnie istotne, rozwój gruczołu mlekowego determinującego przyszłą wydajność mleczną.

Zaobserwowano kilka zależności między prawidłowym odchowem cieląt a przyszłą wartością użytkową krów:

Przyrosty dobowe cieląt w tym okresie powinny wynosić przynajmniej 650 gramów. Każde uzyskane dodatkowo 100 gramów przyrostu, to około 400 litrów mleka więcej w pierwszej laktacji.

Biegunki i wzdęcia to nie tylko straty doraźne spowodowane ewentualnymi padnięciami cieląt czy zwiększonymi kosztami leczenia. Liczne badania dowodzą, że jeden dzień choroby to mniejsza produkcja mleka - nawet o 126 litrów w pierwszej laktacji. A kilka dni choroby to strata…

Im większe przyrosty masy ciała uzyskane w okresie pierwszych 65 dni życia, tym większe jest prawdopodobieństwo ukończenia, przez takie zwierzę, pierwszej i kolejnych laktacji.

Im większe pobranie pasz stałych w dniu odsadzenia, tym większa produkcja mleka w pierwszej laktacji. Każdy dodatkowo pobrany kilogram paszy stałej to aż 287 kg mleka więcej w pierwszej laktacji.

Zwiększenie tempa wzrostu poprawia również efektywność wykorzystania paszy u opasów. Przyrosty masy ciała są wyższe a okres tuczu jest krótszy. Mniejszy jest, relatywnie, udział zapotrzebowania bytowego w zapotrzebowaniu ogółem. Im wyższe są przyrosty masy ciała, tym mniejsze są również koszty obsługi i amortyzacji budynków.

Jak widać, o ekonomice odchowu cieląt nie decydują tylko koszty doraźne, ale również zysk wynikający z wyższej wydajności mlecznej i „długowieczności" krów oraz efektywności produkcji żywca!

Produktami rekomendowanymi przez naszą firmę do odchowu cieląt są preparaty mlekozastępcze z linii MLECZNA PYCHA oraz pasze pełnoporcjowe z linii CHRUPKA.

W wielu doświadczeniach porównano żywienie tradycyjne wykorzystujące standardowe pasze z żywieniem intensywnym, w których oprócz dobrych preparatów mlekozastępczych podawano cielętom mieszanki treściwe o wysokiej strawności. We wszystkich przypadkach, w grupach żywionych droższą paszą uzyskano… „tańsze żywienie"! Wyższe przyrosty masy ciała nie tylko rekompensują „z nawiązką" wyższe koszty żywienia cieląt, ale mają też znaczący wpływ na użytkowość dorosłego zwierzęcia.

Bardzo interesujące wyniki uzyskano w badaniach własnych, przeprowadzonych w 2017r. na fermie liczącej ponad 600 krów. W intensywnym systemie odchowu cieląt doświadczeniu poddano dwie pasze: tradycyjną, granulowaną mieszankę dla cieląt typu CJ, bez udziału komponentów ekstrudowanych oraz mieszankę teksturyzowaną o bardzo dużym udziale surowców ekstrudowanych typu CHRUPKA. Cielęta w doświadczeniu karmione były taką sama ilością wysokiej jakości preparatami mlekozastępczymi.

Średni przyrost dzienny w 46 dniu życia cieląt dla paszy CJ wyniósł 819 g, natomiast dla CHRUPKI średni przyrost to 1013g.

Końcowa masa ciała cieląt, żywionych tradycyjną paszą wyniosła 77 kg, natomiast żywionych paszą typu CHRUPKA aż 86 kg.

Należy również podkreślić, że u cieląt żywionych tradycyjnie poważnym problemem były wzdęcia. U cieląt karmionych mieszanką starterową CHRUPKA problem ten nie występował.

Przeprowadzone doświadczenie dało jednoznaczną odpowiedź, że stosując bardzo dobre produkty jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobre efekty produkcyjne.


sklep chrupka.pl Strefa dzieci
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X