Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X

wysokiej klasy pasze dla zwierząt hodowlanych

Specjaliści - specjalistom

Data publikacji: 2019-06-10

Przez dwadzieścia trzy lata, w pierwszy wtorek i środę czerwca, lekarze weterynarii – specjaliści chorób świń, hodowcy oraz kilkadziesiąt firm farmaceutycznych, paszowych i innych zajmujących się szeroko rozumianą obsługą hodowli trzody chlewnej spotykali się w Puławach na słynnych „Pejsakówkach”.
Ta Międzynarodowa Konferencja Naukowa organizowana przez Zakład Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz niezwykła osobowość charyzmatycznego organizatora tych spotkań – pana Profesora Zygmunta Pejsaka od pierwszych lat, aż do ostatniego roku przyciągała do Puław ogromne tłumy specjalistów.
Po przejściu na emeryturę i odejściu z Instytutu w Puławach Profesor Zygmunt Pejsak, pracujący obecnie w Międzyuczelnianym Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie postanowił, już w nieco zmienionej formie, kontynuować czerwcowe spotkania.

W dniach od 4 do 5 czerwca br. w Centrum Kongresowym UR w Krakowie odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Lekarzy Weterynarii – Specjalistów Chorób Świń, pt.

Specjaliści – specjalistom

Organizatorami tej imprezy byli: Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej,
UJ – UR w Krakowie oraz Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.
Obszerna tematyka spotkania podzielona została na pięć sesji naukowych obejmujących zagadnienia: zdrowia (ASF i grypa świń), immunologię i diagnostykę  laboratoryjną oraz rozród. Prawie każdą z tych sesji zamykał panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli wykładowcy oraz najlepsi polscy                 i zagraniczni specjaliści – praktycy.
Ze zrozumiałych względów dyskusja oraz możliwość konfrontacji swojej wiedzy i doświadczenia z najlepszymi specjalistami, jak zawsze, była bezcenna.
Największe zainteresowanie uczestników konferencji wzbudzał, co zresztą jest zrozumiałe, afrykański pomór swiń. Zajmujący się na co dzień zagadnieniami ASF specjaliści, panowie: Zygmunt Pejsak, Tomasz Trela i Krzysztof Jażdżewski wnieśli wiele nowych informacji, szczegółów i przemyśleń. Zapewne jednak wszyscy uczestnicy konferencji oczekiwali z niepokojem wystąpienia pani Profesor Zhang Jie z Chin, gdyż właśnie w ten rejon naszego globu zwrócone są oczy i uszy całego „świńskiego świata”.
W drugim dniu konferencji duże zainteresowanie wzbudziły wykłady Miguella Collella i Luisa Sanjoaquina Romero z Hiszpanii. Obaj wykładowcy w ciekawy i bardzo przystępny sposób omówili, wiecznie aktualne zagadnienia: zakaźnych i niezakaźnych przyczyn obniżenia wyników w rozrodzie oraz sposoby zwalczania zakażeń wirusem PRRS.

Nasza firma, jak niemal każdego poprzedniego roku w Puławach uczestniczyła w krakowskiej konferencji. Oprócz flagowych produktów jakimi są, od lat, pasze z linii PORCUS oraz o-MEGA L zaprezentowała na stoisku swoje nowości. Większości uczestników ww. międzynarodowych konferencji weterynaryjnych Wytwórnia Pasz LIRA i jej produkty są doskonale znane
z praktyki, ale przydarzyli się i nowi goście… Tym razem spoza wschodnich granic naszego kraju: z Białorusi i Ukrainy.