STOP z drogim białkiem

Data publikacji: 2020-12-11

STOP z drogim białkiem

Nieustannie poszukujemy nowych surowców, za pomocą których będziemy mogli jeszcze efektywniej wykorzystać potencjał krów.

Każdy z nas wie że, największym kosztem w hodowli zwierząt jest żywienie. Według różnych kalkulacji stanowi ono 40-70% wszystkich ponoszonych nakładów. Dlatego staramy się, aby pasze były zbilansowane oraz w pełni zaspokajały potrzeby bytowe i produkcyjne zwierząt.

Mimo to panuje często niesłusznie przekonanie o wyższości jednych surowców kosztem innych. Przykładem może być negatywny stosunek hodowców do poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Przez lata mówiono nam o jej złym wpływie na zdrowie i wydajność prawie wszystkich zwierząt gospodarskich. Tam gdzie było to możliwe zastępowano ją poekstrakcyjną śrutą sojową.

Czy postępowanie takie jest dzisiaj uzasadnione?

Dawniej nie polecano jej ponieważ posiadała szereg związków antyżywieniowych: kwasy erukowe, glukozynolany oraz wysoki poziom włókna. Dzisiaj jest inaczej. Jedynym ograniczeniem żywieniowym jest wspomniane włókno, którego nadmiar ogranicza strawność pozostałych składników pokarmowych.

Czy istnieje zatem jakaś technologia za pomocą której można poradzić sobie i z tym ograniczeniem?

Jednym z rozwiązań jest ekstruzja. Dzięki niej wspomniana poekstrakcyjna śruta rzepakowa poddana temu procesowi może być stosowana w żywieniu większości zwierząt. Aby jednak ją bezpiecznie stosować proces obróbki musi być ściśle kontrolowany i musi być zachowywany odpowiedni reżim technologiczny.

Ważne jest aby produkt finalny charakteryzował się wysoką strawnością, ochroną białka w żwaczu oraz, żeby pozbawiony był związków antyżywieniowych. Żeby uchronić się przed produktami, określanymi często mianem ekstrudowanych, a nie mających z tym procesem nic wspólnego Wytwórnia Pasz Lira wprowadziła wspomniany surowiec pod nazwą własną Golden Protein.

Liczne badania i obserwacje terenowe pokazały celowość jego stosowania, praktycznie dla wszystkich gatunków i grup technologicznych zwierząt gospodarskich. Wspomniane włókno (będące w surowcu wyjściowym poważnym problemem) po obróbce nie ma już tak negatywnego znaczenia. Co więcej, przez zmianę struktury i wzrost strawności poprawia się jego jakość. Szczególnie zauważalne jest to u trzody chlewnej i drobiu gdzie działa prebiotycznie. Obserwujemy poprawę motoryki jelit oraz tzw. efekt suchej ściółki.

Analizując skład aminokwasowy Golden Protein zauważymy znacznie większy udział aminokwasów siarkowych, zwłaszcza metioniny, w porównaniu do poekstrakcyjnej śruty sojowej. Jest to szczególnie istotne dla przeżuwaczy, gdzie jak wiadomo, jest ona pierwszym aminokwasem limitującym.

Wspomniany efekt by-pass umożliwia wprowadzenie Golden Protein do dawki kosztem poekstrakcyjnej śruty sojowej, bez negatywnego wpływu na wydajność mleczną. Rewelacyjna strawność oraz wysoka smakowitość umożliwia zastępowanie drogiej poekstrakcyjnej śruty sojowej wspomnianym produktem w żywieniu świń oraz drobiu.

Mając na uwadze ciągle zwiększające się koszty produkcji warto zastanowić się nad nowymi i, jak się okazuje, zdecydowanie tańszymi rozwiązaniami żywieniowymi. Jednych z nich bez wątpienia jest Golden Protein.

Autor:
dr Arkadiusz Michalak, główny technolog w Wytwórni Pasz Lira


sklep chrupka.pl Strefa dzieci
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X