STOP biegunkom i wzdęciom u cieląt

Data publikacji: 2020-12-10

STOP  biegunkom i wzdęciom u cieląt

Chcąc uzyskać zdrowe cielęta bez biegunek i wzdęć i uzyskiwać wysokie przyrosty, musimy zrozumieć i wykorzystać fakt, że na samym początku życia budowa ich przewodu pokarmowego jest bardziej zbliżona do zwierząt monogastrycznych.
Dopiero po pewnym okresie rozwijają się u nich przedżołądki mające zdolność rozkładu pasz strukturalnych.

Jak więc je żywić aby uzyskać sukces hodowlany? Jaką wybrać paszę? Czy warto oszczędzać na tej grupie zwierząt?

Hodowcy, dla których ważne są maksymalne przyrosty cieląt decydują się na pasze o wysokich parametrach, jednak wówczas borykają się z problemami ze strony układu trawiennego. Chcąc mieć zdrowe zwierzęta możemy „odchudzić” paszę, ale wówczas nie uzyskamy zamierzonych przyrostów.

Dlaczego się tak dzieje?

Odpowiedź jest bardzo prosta. O wszystkim decyduje strawność użytych komponentów.

Każdy z nas widział niemowlaka jedzącego chrupki kukurydziane. Są one bezpieczne, smaczne i zdrowe. Ta samo zboże, nie poddane procesowi ekstruzji, jest produktem o diametralnie innej strawności. Tak przygotowane surowce możemy „zamknąć” w granulacie, będziemy mieli wysoką strawności jednak, w przypadku zwierząt, również ważna jest jego forma fizyczna. Działa ona często jako naturalny bufor.

Aby uzyskać szybki wzrost przedżołądków musimy wprowadzać do dawki większe cząstki pasz, które poprzez mechaniczne drażnienie będą przyczyniały się do ich szybszego rozwoju. Dlatego wykorzystuje się m.in. całe ziarna zbóż. Jest to rozwiązanie połowiczne, ponieważ wpływ ich na mechanoreceptory jest niepodważalny, charakteryzują się jednak niską strawnością.

W produktach linii CHRUPKA połączyliśmy rewelacyjną strawność z odpowiednią formą fizyczną. Obok chrupek, część mieszanki stanowi granulat, zawierający brakujące składniki pokarmowe. Kluczową rolę odgrywa w nim także O-MEGA L. Jak określa go wielu hodowców jest „wytrychem” żywieniowym zarówno dla cieląt jak i dorosłych zwierząt.

Podstawowym surowcem użytym do jego produkcji jest ekstrudowane siemię lniane, bogate w kwasy omega-3. Samo siemię działa „leczniczo” na przewód pokarmowy. Musimy jednak pamiętać, aby nie podawać go surowego, ponieważ zawiera kwas pruski -bardzo szkodliwy dla zwierząt.

Ważnym elementem wchodzącym w skład O-MEGA L są pektyny, które usprawniają perystaltykę przewodu pokarmowego oraz wiążą metale ciężkie dostające się do organizmu. Uzupełnieniem gotowej paszy są wysokiej jakości śruty białkowe, zapewniające rosnącym zwierzętom, odpowiednią podaż białka i aminokwasów. Wyselekcjonowane metabolity drożdży dodatkowo usprawniają prawidłowy rozwój układu trawiennego.

Całość mieszanki jest uzupełniona w odpowiedni kompleks mineralno-witaminowy. Chcąc uzyskać zdrowe i silne cielęta musimy świadomie wybierać takie narzędzie jakim jest idealna pasza typu starter. Powinna ona charakteryzować się rewelacyjną strawnością oraz odpowiednią strukturą. Kryteria te spełnia CHRUPKA - pasza dla cieląt.

Autor:
dr Arkadiusz Michalak, główny technolog w Wytwórni Pasz Lira


sklep chrupka.pl Strefa dzieci
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X