Świadome żywienie młodzieży jako inwestycja w przyszłość

Data publikacji: 2023-02-21

Świadome żywienie młodzieży jako inwestycja w przyszłość

Każdy z hodowców koni wyznacza sobie za cel wyhodowanie konia, spełniającego określone walory użytkowe w różnych kierunkach, dobrze zbudowanego, w odpowiedniej kondycji i przede wszystkim zdrowego. Poza aspektem profilaktyki weterynaryjnej warto zwrócić uwagę na jego prawidłowe, zbilansowane żywienie już od pierwszych miesięcy życia. Na pierwszym miejscu należy wspomnieć o istotnym dostępie źrebiąt do pastwisk, zarówno ze względów żywieniowych jak i behawioralnych oraz kondycyjnych, zapewniając dużą dawkę ruchu dla młodego organizmu. Poza wypasem nadrzędną rzeczą jest dostęp do siana bardzo dobrej jakości. Jednak oprócz pasz objętościowych warto zwrócić uwagę na udział pasz treściwych w diecie, dedykowanych tej grupie żywieniowej.

Propozycją Wytworni Pasz LIRA jest musli CHRUPKA ŹREBAK, przeznaczona dla koni od okresu źrebięcego do ok. 2 roku życia. Ciekawa, niepowtarzalna postać tej paszy wynika z wykorzystania do jej produkcji dwóch procesów uszlachetniania surowców: mikronizacji i ekstruzji. To dzięki wykorzystaniu tych procesów technologicznych zawdzięczamy wysoką strawność i przyswajalność paszy. Przez wysoki udział aminokwasów oraz białka o wysokiej wartości biologicznej wspomagamy prawidłowy rozwój młodego organizmu. Kolejną wyróżniającą cechą jest wysoka biodostępność mikroelementów (cynk i miedź) oraz makroelementów (magnez) dzięki dostarczeniu tych składników w postaci wysoce przyswajalnych chelatów. Dodatkowo atutem jest udział bardo dobrze przyswajalnego wapnia dostępnego  w paszy poprzez dodatek wapiennych alg morskich, co przekłada się na prawidłowy rozwój kośćca i działa profilaktycznie, zmniejszając ryzyko wystąpienia osteochondrozy. To schorzenie pojawiające się często u młodych koni, wpływając niekorzystnie na ich dalsze użytkowanie.

Mając na celu wyhodowanie zdrowego konia warto zwrócić uwagę na jego prawidłowe żywienie, traktując to jako inwestycję w przyszłość. Takie przekonanie towarzyszyło nam podczas przeprowadzania doświadczenia na grupie dwulatków rasy pełnej krwi angielskiej w Stadninie Koni Iwno, oddział w Golejewku mającego na celu określenie wpływu żywienia na rozwój młodych koni.

Klacz OBFITOŚĆ xx hod. SK Iwno

Młodzież hodowlana stanowiąca grupę badaną jako jedyną paszę treściwą otrzymywała musli CHRUPKA ŹREBAK. W ramach doświadczenia dwukrotnie pobrano próbki na badania krwi, wykonywane w celu kontroli rosnących kości, mięśni, ścięgien i  innych struktur rozwijającego się organizmu: w pierwszym dniu doświadczenia, a następnie po niemal czterech miesiącach jego trwania (w okresie od 04.05.2022 do 14.09.2022). Oprócz badań krwi wykonane zostały projekcje RTG w celu określenia stanu zdrowia pod kątem OC/OCD, a także aby określić gotowość młodzieży do treningu wyścigowego na torze. Warto podkreślić, że wykonywane badania rentgenowskie nie wykazały obecności zmian zwyrodnieniowych czy osteofitów/odprysków kostnych u żadnego z koni z grupy doświadczalnej ! Analizując wyniki badań krwi zauważono istotną przewagę grupy doświadczalnej nad kontrolną żywioną tradycyjną paszą gospodarską, głównie pod względem prawidłowych poziomów selenu, miedzi, wapnia oraz fosforu. Takie wyniki cieszą nie tylko wytwórnie pasz i doradców żywieniowych, ale przede wszystkim hodowców stawiających sobie za cel wyhodowanie zdrowego konia.

Jako kolejny przykład inwestycji w prawidłowy odchów i żywienie młodzieży należy wspomnieć ogromne sukcesy współpracujących z nami hodowców podczas minionej edycji CAVALIADA HORSE AUCTION. W pierwszej trójce najdrożej sprzedanych koni znalazły się dwa żywione paszami z linii CHRUPKA.

Pierwszy z koni, ciemnogniady ogier holsztyński C’Dior (Cornet Obolensky x Diarado) hodowli Pana Marka Wąsiewicza został sprzedany za kwotę 51 000 euro. (poniżej, zdj .Fb Cavaliada Horse Auction)

Drugi z koni, gniady ogier Umbai HG (Mumbai x Murano) rasy polski koń sportowy, hodowli Pana Hieronima Glazera został wylicytowany za kwotę 37 000 euro. (poniżej, zdj .Fb Cavaliada Horse Auction)


Jeszcze raz składamy ogromne gratulacje hodowcom i dziękujemy za owocną współpracę, gdyż wynik ww. aukcji jest potwierdzeniem naszego początkowego motto, że świadome żywienie koni jest inwestycją w przyszłość i daje bardzo dobre efekty.

Oskar Skórnicki
doradca żywieniowy
Wytwórnia Pasz LIRA Sp. z o. o.


sklep chrupka.pl Strefa dzieci
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X