ENZYM HELP
ENZYM HELP
Poprawia strawność paszy
Mieszanina enzymów mających za zadanie usprawnienie procesów trawiennych zwierząt. Szczególnie polecane przy stosowaniu dużych ilości żyta oraz motylkowatych takich jak łubin, groch, peluszka i bobik.
Mieszanina enzymów egzogennych - ksylanazy i β-glukanazy wspomagających procesy trawienne w organizmie.
Polisacharydy nieskrobiowe (NSP) stanowią grupę węglowodanów strukturalnych, które wraz z ligniną i, oporną na trawienie, skrobią wchodzą w skład włókna pokarmowego. Tworzą one okrywę nasienną ziarna i mają na celu ochronę substancji pokarmowych zawartych w bielmie. Znajdują się one głównie w zbożach, ale również w roślinach motylkowych takich jak: groch, łubin, bobik i peluszka. W przypadku zwierząt monogastrycznych można zaobserwować negatywny wpływ NSP na trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.
Najbardziej rozpowszechnione polisacharydy nieskrobiowe występujące w paszach dla zwierząt to:
Β-GLUKANY
Występują głównie w jęczmieniu i pszenicy. W przewodzie pokarmowym tworzą frakcję nierozpuszczalną o dużej lepkości utrudniającą trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.
KSYLANY
Szczególnie duże ilości występują w życie oraz pszenżycie w postaci arabinoksylanów i pentozanów. W połączeniu z wodą tworzą nierozpuszczalne układy koloidalne przyczyniając się do zwiększenia lepkości treści pokarmowej.
Aby wyeliminować ujemny wpływ NSP na organizmy zwierząt zaleca się wprowadzanie do mieszanek paszowych enzymów, w skład, których wchodzą zarówno ksylanaza jak i β-glukanaza. Powodują one rozkład wspomnianych związków antyżywieniowych i zmniejszają lepkość treści w przewodzie pokarmowym. Obserwuje się także zwiększone trawienie oraz resorpcję zarówno białek, skrobi jak i tłuszczu. Efektem końcowym jest znacząca poprawa wyników produkcyjnych oraz zdrowia zwierząt.
KORZYŚCI I ZALETY
- Poprawa FCR
- Zwiększona wartość energetyczna paszy
- Krótszy okres tuczu
- Zwiększona strawność składników pokarmowych
- Poprawa warunków środowiskowych w budynku (mniej amoniaku)