Preparaty mlekozastępcze
Dobry start to inwestycja w przyszłość!
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak olbrzymi wpływ na przyszłe efekty, zarówno w produkcji mleka jak i żywca, ma żywienie cieląt? Jak się okazuje, bardzo ważne są pierwsze 60-65 dni ich życia. Okres ten w dużym stopniu determinuje przyszłą produkcję mleka jak i żywca.
W tym czasie następuje najbardziej dynamiczny rozwój najważniejszych układów: pokarmowego i odpornościowego oraz, co jest szczególnie istotne, rozwój gruczołu mlekowego determinującego przyszłą wydajność mleczną.
Zaobserwowano kilka zależności między prawidłowym odchowem cieląt a przyszłą wartością użytkową krów:
- Przyrosty dobowe cieląt w tym okresie powinny wynosić przynajmniej 650 gramów. Każde uzyskane dodatkowo 100 gramów przyrostu, to około 400 litrów mleka więcej w pierwszej laktacji.
- Biegunki i wzdęcia to nie tylko straty doraźne spowodowane ewentualnymi padnięciami cieląt czy zwiększonymi kosztami leczenia. Liczne badania dowodzą, że jeden dzień choroby to mniejsza produkcja mleka - nawet o 126 litrów w pierwszej laktacji. A kilka dni choroby to strata…
- Im większe przyrosty masy ciała uzyskane w okresie pierwszych 65 dni życia, tym większe jest prawdopodobieństwo ukończenia, przez takie zwierzę, pierwszej i kolejnych laktacji.
- Im większe pobranie pasz stałych w dniu odsadzenia, tym większa produkcja mleka w pierwszej laktacji. Każdy dodatkowo pobrany kilogram paszy stałej to aż 287 kg mleka więcej w pierwszej laktacji.
Zwiększenie tempa wzrostu poprawia również efektywność wykorzystania paszy u opasów. Przyrosty masy ciała są wyższe a okres tuczu jest krótszy. Mniejszy jest, relatywnie, udział zapotrzebowania bytowego w zapotrzebowaniu ogółem. Im wyższe są przyrosty masy ciała, tym mniejsze są również koszty obsługi i amortyzacji budynków.
Jak widać, o ekonomice odchowu cieląt nie decydują tylko koszty doraźne, ale również zysk wynikający z wyższej wydajności mlecznej i „długowieczności" krów oraz efektywności produkcji żywca!
Produktami rekomendowanymi przez naszą firmę do odchowu cieląt są preparaty mlekozastępcze z linii MLECZNA PYCHA oraz pasze pełnoporcjowe z linii CHRUPKA.
„MLECZNA PYCHA"
Linia preparatów mlekozastępczych stosowanych od pierwszych dni życia cieląt do końca okresu odpajania. Najwyższej jakości komponenty użyte do produkcji preparatów umożliwiają uzyskanie bardzo dobrych efektów produkcyjnych przy zachowaniu wysokiego statusu zdrowotnego.
MLECZNA PYCHA BIAŁA
Produkt z dodatkiem chelatów, stosowany w żywieniu cieląt od 3 do 14 dnia życia. W swym składzie zawiera wyłącznie komponenty zwierzęce. Charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością. Gwarantuje optymalny wzrost i zdrowy odchów cielęcia. Zawiera prebiotyki i probiotyki, które stymulują rozwój bakterii kwasu mlekowego.
Czytaj więcej - pobierz ulotkę
MLECZNA PYCHA CZERWONA
Preparat mlekozastępczy dla cieląt z dodatkiem chelatów. Stosować od 5 dnia życia. Charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością.
Czytaj więcej - pobierz ulotkę
MLECZNA PYCHA BRĄZOWA
Produkt z dodatkiem siemienia lnianego, stosowany w żywieniu cieląt od 15 dnia życia do końca okresu odpajania.