Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X

wysokiej klasy pasze dla zwierząt hodowlanych

Konferencja 06-10-2016

Data publikacji: 2016-10-13

Racot – niewielka, licząca ok. 1300 mieszkańców wieś w powiecie kościańskim. To tu, w czwartek 6 października, w doskonale utrzymanym pałacu należącym obecnie do Stadniny Koni w Racocie odbyła się kolejna konferencja zorganizowana przez naszą firmę.
Pomimo jesiennej i deszczowej aury liczba przybyłych na spotkanie gości przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora. Wśród zaproszonych gości można było spotkać wielu, współpracujących z firmą hodowców z całego, niemal, kraju. Od najbliższych sąsiadów (Ośrodek Hodowli Zarodowej w Garzynie) po właścicieli dużych ferm z Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz okolic Łodzi i Morąga. Liczną grupę stanowili, jak zawsze, lekarze weterynarii, niektórzy przybyli aż z Górnego Śląska.
Wybór miejsca tego spotkania nie był przypadkowy, ale niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorom. Jedną z kilku przewidzianych na ten dzień atrakcji miało być zwiedzanie stadniny koni, zabytkowej powozowni i kompleksu pałacowego z parkiem. A dla wszystkich chętnych zaplanowano przejażdżki bryczkami i poznanie okolic Racotu, położonego na malowniczej, zwłaszcza o tej porze roku, Równinie Kościańskiej.
Pierwsze wzmianki o Racocie pojawiały się w zapisach historycznych już w 1366 roku, gdy władali nią Borkowie Gryżyńscy. Jednymi z późniejszych, kolejnych właścicieli byli książęta Jabłonowscy. To właśnie w okresie ich panowania, w latach 1733 – 1744, ks. Antoni Barnaba Jabłonowski ufundował pałac w stylu klasycystycznym. Wybudowany przez Dominika Morliniego obiekt funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Mieszkali tu m.in.: ks. Józef Poniatowski oraz Tadeusz Kościuszko. Od roku 1798 pałac przeszedł w ręce późniejszego króla Holandii ks. Wilhelma Orańskiego. Na mocy Traktatu Wersalskiego, 28 czerwca 1919 roku, cały ówczesny majątek przeszedł na własność Państwa Polskiego i wraz z parkiem krajobrazowym służył za rezydencję Prezydenta R.P. i dostojników państwowych. Bywali tu, między innymi, prezydencji Ignacy Mościcki i Stanisław Wojciechowski. Od roku 1928 pałac przejęła Państwowa Stadnina Koni. Po bardzo trudnym dla mieszkańców Racotu i Stadniny okresie zawieruchy wojennej, po odzyskaniu wolności w kwietniu 1945 roku majątek staje się własnością Ministerstwa Rolnictwa. Obecnie gospodaruje tutaj Stadnina Koni „Racot”
Sp. z o.o., a nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.
Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się dwoma wystąpieniami przedstawicieli
BGŻ BNP PARIBAS. Omówili oni aktualną sytuację w hodowli trzody chlewnej na rynku globalnym, rynkach unijnych i w Polsce. Przeanalizowali poziom produkcji mięsa wieprzowego, jego ceny oraz perspektywy na najbliższe lata. Dokonali analizy sytuacji w produkcji oraz cen wieprzowiny po pojawieniu się ASF w naszym kraju. Przedstawiciele Banku przybliżyli uczestnikom założenia programu PROW 2014 – 2020, w aspekcie modernizacji oraz wspierania inwestycji w gospodarstwach rolnych. Omówili zasady i modele finansowania tych inwestycji. Przedstawili także założenia, szczegóły i warunki uzyskania niektórych kredytów, m.in.: Kredyt Unia+ i Kredyt Agro Ekspres.
Tematem ubiegłotygodniowego spotkania z klientami firmy LIRA i hodowcami była

Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej

Pierwszym wykładowcą, w zasadniczej części racockiej konferencji, był pan prof. Bogusław Fuchs z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pan Profesor przedstawił gościom zasady żywienia loch i ich potomstwa.
Kolejnym mówcą był pan Profesor Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego PIB w Puławach. Prelegent omówił historię poszczególnych przypadków i ognisk ASF w Polsce, w niezwykle zrozumiały i dobitny sposób wyartykułowana została rola dzików w szerzeniu się tej, niezwykle groźnej choroby. Profesor przedstawił zasady postępowania w zakresie zabezpieczenia zdrowych stad przed afrykańskim pomorem świń.
Ostatni wykład był prezentacją współpracującego, od wielu lat, z naszą firmą Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach. Reprezentująca tę firmę pani Anna Klik, Dyrektor Regionu Zachód WCHiRZ przedstawiła swoją firmę, przypomniała pokrótce wybrane zasady unasieniania loch oraz zapoznała przybyłych na spotkanie hodowców z aktualną ofertą nasienia knurów Centrum.

Na czwartkową konferencję w Racocie przyjechało ponad stu zaproszonych klientów, czołowych polskich hodowców trzody chlewnej, lekarzy weterynarii i przedstawicieli współpracujących z nami firm,

Wszystkim bardzo dziękujemy!!

Miło nam było znów spotkać się i porozmawiać w gronie przyjaciół. A sprzyjał temu, z pewnością, klimat pałacowych wnętrz, które docenili również, kiedyś, twórcy filmu
„Miedzy ustami a brzegiem pucharu”…
Szkoda, że pogoda odebrała nam przyjemność przejażdżki bryczkami, ale co się odwlecze…
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich klientów i sympatyków firmy LIRA na wiosenne spotkanie w Racocie. Spróbujemy wtedy załatwić z synoptykami lepszą pogodę…

GALERIA